Jak využít rituály k přežití vztahu

Vzpomeňte si, kolik úsilí jste často vynaložili při hledání vhodného partnera. Hubli jste, cvičili, snažili se o vtipnou konverzaci a nevím co ještě. Ale jak je ruka v rukávu, snaha o hezký vztah ustoupí hypotéce, kariéře, péči o děti a únavě z toho všeho. Podobně jako zdravý organizmus i zdravý vztah nějaké to zanedbávání přežije, ale v okamžiku, kdy se objeví problémy, bývá ve většině případů skoro pozdě.

pixabay.com

Vzpomeňte si, kolik úsilí jste často vynaložili při hledání vhodného partnera. Hubli jste, cvičili, snažili se o vtipnou konverzaci a nevím co ještě.  Ale jak je ruka v rukávu, snaha o hezký vztah ustoupí hypotéce, kariéře, péči o děti a únavě z toho všeho. Podobně jako zdravý organizmus i zdravý vztah nějaké to zanedbávání přežije, ale v okamžiku, kdy se objeví problémy, bývá ve většině případů skoro pozdě.

Vztahy jsou jednou z primárních otázek, kterou řešíme nejen my, ale překvapivě i utečenci v uprchlických táborech, zjistili psychologové. Z toho jasně vyplývá, že touha po kvalitním vztahu je primární potřebou, stejně jako přežití, bezpečí, potraviny, voda. Aby si toto lidé zajistili, po tisíciletí vytváří rituály, které jim pomáhají přežít.

Pomůže pravidelný sex nebo vyjížďky na kole

A právě rituály jsou pevné body vedoucí ke spokojenějším vztahům.  Můj přítel mi s nadšením vyprávěl o pravidlu úterního a sobotního sexu s manželkou. Zavedený rituál jim pomohl překonat velmi obtížené situace jejich manželství, protože se díky společnému milování od sebe nikdy úplně nevzdálili. Pro jednu klientku to byly zase pravidelné vyjížďky na kole spolu s manželem. Když tento rituál padnul, hluboko se propadlo i jejich manželství, které už tak bylo značně problematické. To, že kamarád měl mimo úterý a sobotu sex se svojí milenkou, a že manžel klientky byl velmi problematický verbální násilník, jsou příklady nástrah, které na nás prostě čekají. Ale pokud to nechceme vzdát, rituály mohou být dobrým pomocníkem.

Hledejte ten správný rituál pro vás.

Nevíte, jaký rituál je pro vás ten pravý? Vezměte si na pomoc otázky psychologa Johna Gottmana. Dozvíte se něco o sobě navzájem a možná odhalíte i to, co by vás oba bavilo rituálně provozovat.  

Stanovte si pravidelný čas a navzájem se ptejte:  Jak zaručeně pomůžeš partnerovi, když je přetížený? Kdo je jeho největší konkurence nebo nepřítel? Jakou má vysněnou dovolenou? Čeho se partner nejvíce bojí? Jaká práce je pro tvého partnera „ta vysněná“? Z čeho je tvůj partner v současné době smutný? Jakých zdravotních potíží se obává? Jaký je nejtrapnější moment v životě tvého partnera? Jaká je jeho nejhorší a nejlepší zkušenost z dětství? Jaké dvě světově proslulé osobnosti obdivuje? Kdo je jeho největší zdroj podpory (kromě vás)? Která dovolená byla nejpovedenější? Jaký dárek ho nejvíc potěší? Co ho nejvíce utěší, ukonejší? Jaká zlepšení v rámci osobního rozvoje chce ještě v životě dosáhnout? Co ho vzrušuje? Kde se nejraději miluje? Jaký je jeho největší sen, který zatím nedosáhl? Má nějakou skrytou ambici? Které tři nejdůležitější události ho formovali v osobnost, kterou je dnes? Vyjmenuj tři způsoby, jak zaručeně svého partnera podpoříš.

Jsou to jen příklady otázek. Vymyslete svoje nebo se ptejte na oblíbené malíře, spisovatele, režiséry, filmy, písně, knihy, dezerty, jídla, barvy, sporty, na oblíbené stromy, jak rád tráví volný čas… A nevynechejte ani to, co nemá rád:  jídlo, lidi, situace…

Nestačí poslouchat, vnímejte

Nejdůležitější je partnera skutečně poslouchat a vcítit se do něj. Neskákejte mu do řeči a hlavně jeho odpovědi nekomentujte, např. slovy: Ježíši, taková blbost, Ty s tím naděláš a podobně. Sledujte celou věc z nadhledu a teprve tehdy, až budete mít pocit, že jste schopni vnímat partnerovu realitu, přidejte komentář nebo svoji odpověď. Možná vás překvapí, jak obtížné to může být.  Hodně vám pomůže i správné načasování a společná dohoda, kdy a jak začnete.  Pokud si nejste jisti, že to opravdu ustojíte, nezačínejte na dovolené nebo při jízdě autem. Jsou to velmi ošidná místa. Pokud se něco vymkne kontrole, není z nich často úniku a může dojít k ošklivému konfliktu.

Stává se, že i přes veškerou snahu partner nechce na hru přistoupit. Bývá to signál, že něco je opravdu špatně. 

Trvalý zájem je nejsilnější rituál

Stejně jako rituály, i vztahy jsou to, co nás utváří a rozvíjí. Nestačí jen hmotně zajistit rodinu, protože ani zlatá klec nebývá dost pevná. Už hledání společného rituálu je dobrodružství, které si vaše láska určitě zaslouží.

Reference

 • Ahoj Ilono, kam se až člověk musí dostat, až k pudu sebezáchovy, aby pro své přežití poničil všechno a všechny a bylo mu to fuk. Dnes to beru jako vlastní pozitiva a hlavně dokázat se odrazit od dna, i když za pomoci mé osobní koučky, tedy tebe. Myslím, že bez tebe by to trvalo déle, ale přišlo by to. Samozřejmě ti děkuji. Upřímně. Tím pádem začínám chápat smysl koučování a začínám to celé vidět jako dobrou věc. Což doteď jsem vnímala jako americkej nesmysl. Nejsem sice zcela přesvědčená, ale má to nějaký smysl a myslí, že ti to jde. Připni si za mne hvězdičku.

  Linda Burianová, anesteziolog, FN Brno
 • Ilona má talent burcovat ve vás otázky, které postupně mění vaše zažité stereotypy. Je přitom velmi přirozená a vždy perfektně připravená empatická žena

  Do mého života vnesla podporu i povzbuzení, umění odhalit proč některé věci nejdou tak jak bych si přála.

  Motivuje k sebepoznávání a s nadšením jí vlastním umí nasměrovat ke změnám osobním i profesním.

  Koučink s Ilonou mohu všem, kteří stále hledají a nenacházení jen doporučit.

  Mgr. Barbara Brychtová, majitelka penzionu
 • Jana umí s nekonečnou trpělivostí naslouchat a svými znalostmi a neochvějnou intuicí nalézt příčiny i nevědomé vzorce duševního trápení. Byla a je mi oporou v nejtěžších okamžicích. Když selže všechno, ona nikdy. Díky. Sofie.

  Sofie

Ebook zdarma

Slova, která mohou zabíjet
Jak přežít verbální násilí

Zaslat e-book zdarma