Verbální násilí

Křičení na živé bytosti zabíjí jejich ducha. Klacky a kameny mohou zlomit naše kosti, ale slova mohou zlomit naše srdce.

Robert Fulghum

Stává se vám, že se snažíte partnerovi něco vysvětlit a on vám vůbec nerozumí? Hledáte slova, kterým by rozuměl, ale marně? Odvádí řeč nebo zesměšňuje a bagatelizuje, co říkáte? Je naštvaný a vy nevíte proč? Není ochoten plánovat s vámi třeba jen víkend? Popírá, že něco řekl, a vy přesto víte, že jste to slyšela? Nepamatuje si, co vám slíbil nebo o čem jste mluvili? Vyhrožuje vám, že když nebudete dělat, co chce on, tak si někoho najde nebo od vás odejde? Jste často zaskočena? Ptáte se na vysvětlení, ale to nikdy nepřichází. Chce se vám utíkat, ale jste ochromena? Máte pocit, že jste ponižována? Jste často vyvedena z rovnováhy?

Pak jste obětí verbálního násilí. Následky mohou být fatální. Ztráta sama sebe, trvalá bolest, neschopnost najít si nového partnera, alkoholismus, závažná onemocnění v důsledku stresu, sebevražda. Brňte se, naučte se ho rozpoznat a čelit mu!

Verbální agresor vnímá partnerku jako protivníka, cítí potřebu ji ovládnout a získat tak pocit vítězství, které působí jako lék na jeho rozbitou duši. Úleva trvá jen krátce. Další útok přijde o něco dříve a nečekaněji.

Verbální násilí je manipulativní způsob získání nadvlády. Na rozdíl od fyzického týrání není zjevné na první pohled, často se odehrává pouze mezi čtyřma očima. Postupně se stává intenzivnějším a někdy přechází ve fyzické týraní. Verbální násilník si vytvoří ideální obraz sama sebe, kterému bezvýhradně důvěřuje a nikdy se neomlouvá, aby tento dokonalý obraz nepoškodil. Skrývá tak svoje vnitřní já, zbavené jakékoli sebedůvěry, uvízlé v duši dítěte bojující o přízeň matky. Potlačením emocí a pocitů se zbavuje hrozby cítit a tím i možné duševní bolesti z případné ztráty nebo nedostatečné lásky.

Reference

 • Ahoj Ilono, kam se až člověk musí dostat, až k pudu sebezáchovy, aby pro své přežití poničil všechno a všechny a bylo mu to fuk. Dnes to beru jako vlastní pozitiva a hlavně dokázat se odrazit od dna, i když za pomoci mé osobní koučky, tedy tebe. Myslím, že bez tebe by to trvalo déle, ale přišlo by to. Samozřejmě ti děkuji. Upřímně. Tím pádem začínám chápat smysl koučování a začínám to celé vidět jako dobrou věc. Což doteď jsem vnímala jako americkej nesmysl. Nejsem sice zcela přesvědčená, ale má to nějaký smysl a myslí, že ti to jde. Připni si za mne hvězdičku.

  Linda Burianová, anesteziolog, FN Brno
 • Ilona má talent burcovat ve vás otázky, které postupně mění vaše zažité stereotypy. Je přitom velmi přirozená a vždy perfektně připravená empatická žena

  Do mého života vnesla podporu i povzbuzení, umění odhalit proč některé věci nejdou tak jak bych si přála.

  Motivuje k sebepoznávání a s nadšením jí vlastním umí nasměrovat ke změnám osobním i profesním.

  Koučink s Ilonou mohu všem, kteří stále hledají a nenacházení jen doporučit.

  Mgr. Barbara Brychtová, majitelka penzionu
 • Jana umí s nekonečnou trpělivostí naslouchat a svými znalostmi a neochvějnou intuicí nalézt příčiny i nevědomé vzorce duševního trápení. Byla a je mi oporou v nejtěžších okamžicích. Když selže všechno, ona nikdy. Díky. Sofie.

  Sofie

Ebook zdarma

Slova, která mohou zabíjet
Jak přežít verbální násilí

Zaslat e-book zdarma